Wszystko o ubezpieczeniu OCP

Firmy, które zajmują się przewożeniem towarów, muszą dokładać wszelkich starań, aby cały proces transportu przebiegał zgodnie z przyjętym harmonogramem. Klientom zależy przecież na tym, aby otrzymać określone produkty na czas. Niestety, na drogach niejednokrotnie dochodzi do wielu nieprzewidzianych sytuacji, które z kolei mogą spowodować uszkodzenie przewożonego towaru. Doskonałym rozwiązaniem na zabezpieczenie się na taką okoliczność jest kupno ubezpieczenia OCP. Co to za rodzaj polisy? Co dokładnie obejmuje takie ubezpieczenie? Na te pytania szczegółowo odpowiadamy w poniższym artykule.

Firmy przewozowe odpowiadają za przewożone ładunki 

Firmy, które zajmują się świadczeniem usług w zakresie transportu towarów, biorą za ładunek odpowiedzialność. Powinny one zagwarantować klientom, że towar zostanie przekazany im zgodnie z przyjętym harmonogramem a także we właściwym stanie. Jeśli firma podejmuje się świadczenia tego rodzaju usług, ale wcześniej nie wykupi odpowiedniej polisy, wówczas w przypadku gdyby doszło do różnych nieprzewidzianych zdarzeń losowych, np. uszkodzenia towarów, nie otrzymałaby odszkodowania. 

Wiadomo, że na drogach może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń, np. kolizji czy wypadku, pożaru i wielu, wielu innych. Aby zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami, warto zdecydować się na zakup specjalnego ubezpieczenia OCP. Oczywiście, obecnie jest ono w dalszym ciągu dobrowolne, jednak firmy przewozowe, które posiadają tego typu polisy, cieszą się znacznie większym zaufaniem ze strony klientów. 

Ubezpieczenie OCP – czym jest?

Ubezpieczenie OCP, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, to specjalny rodzaj polisy dedykowany osobom, które zajmują się transportowaniem towarów w sposób zawodowy. Polisa taka trwa 12 miesięcy. Wyróżnia się polisy dedykowane do poruszania się po Polsce jak i takie, które zapewniają ochronę również przy wyjeżdżaniu poza granice naszego kraju. Dokładny zakres ubezpieczenia OCP uzależniony jest od indywidualnych negocjacji oraz polityki prowadzonej przez daną firmę ubezpieczeniową. 

Ubezpieczenie OCP a standardowa polisa OC 

Warto wiedzieć, że w momencie zakupu polisy OCP nie znika obowiązek zakupu standardowego, obowiązkowego ubezpieczenia OC. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia w odniesieniu do pojazdów ciężarowych wynoszą nawet ponad 10 tysięcy złotych (jeśli nie wykupiono polisy przez minimum 14 dni).

OCP – zakres ochrony

Jaką dokładnie ochronę zyskuje się w przypadku zakupu polisy OCP? To ubezpieczenie gwarantuje ochronę w momencie, gdyby doszło do kradzieży pojazdu bądź towaru, uszkodzenia towaru bądź jego całkowitego zniszczenia a także na okoliczność opóźnień w dostawie towaru wynikających z czynników zewnętrznych. Ubezpieczyciele w ramach omawianej polisy zapewniają też ochronę na okoliczność klęsk żywiołowych, np. trzęsień ziemi, pożarów, powodzi. 

Jakie są koszty ubezpieczenia OCP?

Na ostateczną cenę ubezpieczenia OCP wpływa wiele zróżnicowanych czynników, takich jak rodzaj przewożonych ładunków a także to, czy ochrona ma przysługiwać tylko na terenie Polski czy również poza jej granicami. Na koszt polisy wpływa też suma gwarancyjna oraz liczba ubezpieczanych pojazdów – jeśli przedsiębiorca ubezpieczy kilka pojazdów na raz, najpewniej otrzyma jakąś zniżkę. 

Więcej informacji na temat ubezpieczenia OCP można znaleźć na https://pragmago.pl/porada/ubezpieczenie-ocp-co-musisz-wiedziec-o-oc-przewoznika-drogowego/

 

 

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *