Słuchawki douszne czy dokanałowe – które wybrać?

Słuchawki uprzyjemniają podróże… i nie tylko! Bywają przydatne również w środowisku pracy, a nawet zaciszu domowym. Zastanawiasz się nad zakupem nowego modelu? Jeżeli tak, to powinieneś poznać różnice między dousznymi a dokanałowymi – wszystkie odmienności mają wpływ m.in. na jakość dźwięku i komfort noszenia.

Rodzaje słuchawek – podstawowe różnice

Za dwa podstawowe rodzaje słuchawek uznaje się douszne i kanałowe. Powinieneś wiedzieć, że różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale również… sposobem działania.

Słuchawki douszne osadzają się w małżowinie usznej, a ze względu na swoje umiejscowienie zapewniają mniejszą redukcję dźwięków z pobliża. Niektórzy użytkownicy preferują je z kilku istotnych powodów:

  • nie zagłuszają całkowicie hałasu ulicznego – sprzyja to zachowaniu czujności podczas poruszania się pieszo lub rowerem;
  • cechują się naturalnym brzmieniem – nadają się zwłaszcza do słuchania muzyki pop;
  • nie męczą ucha – zwykle powodują mały dyskomfort podczas długotrwałego noszenia;
  • często składają się z jednej części – brak m.in. gumowych nakładek utrudnia zgubienie poszczególnych elementów urządzenia.

Zależy Ci na zachowaniu pewnego stopnia świadomości otoczenia podczas odtwarzania ulubionych utworów? Będą stanowić wówczas dla Ciebie odpowiedni wybór. W innym przypadku możesz rozważyć zakup słuchawek dousznych. Wnikają głęboko do kanału słuchowego, a tym samym izolują od wszystkich niechcianych odgłosów. Warto wiedzieć, że:

  • zapewniają lepszy odsłuch – wyczuwalne przede wszystkim w kontekście basów;
  • doskonale wygłuszają okoliczny zgiełk – umożliwiają całkowite zanurzenie się w odsłuchu;
  • są niemalże niesłyszalne dla innych – przydaje się tdo podczas używania ich w podróży lub pracy.

Które będą więc lepsze: słuchawki douszne czy dokanałowe? Wszystko zależy tak naprawdę od Ciebie – musisz ustalić zawczasu, na czym zależy Ci bardziej i które z rozwiązań wydaje się zapewniać więcej korzyści.

Jakie słuchawki bezprzewodowe douszne?

W sklepach dostępne są różne typy słuchawek dousznych – różnice między poszczególnymi modelami da się zaobserwować względem:

  • designu;
  • ceny;
  • obecności dodatkowych funkcji;
  • jakości wykonania.

Za jeden z polecanych wariantów można uznać Samsung Galaxy Buds Live; charakteryzują się opływowym kształtem (przypominającym fasolkę), który może doskonale świetnie dopasować się do ucha użytkownika. Zostały wyposażone w funkcję aktywnej redukcji szumów (ANC) – w razie potrzeby da się ją jednak wyłączyć*. 

Ponadto ich bateria wystarcza na długotrwałe użytkowanie – łącznie aż do 21 godzin pracy z etui ładującym** (6 godzin nieprzerwanego słuchania***). Są możliwe do nabycia w kilku różnych opcjach kolorystycznych i umożliwiają korzystanie z technologii Dolby Head Tracking™ oraz Dolby Atmos®****.

Jakie słuchawki dokanałowe bezprzewodowe?

Ciekawie przedstawiają się Samsung Galaxy Buds2 Pro. Wyróżniają się ergonomicznym designem oraz zapewniają doskonałą jakość dźwięku (24-bitowy Hi-Fi). Inny powszechnie lubiany model to Samsung Galaxy Buds2 – nadają się do bardziej casualowego odtwarzania muzyki.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Funkcję można skonfigurować w aplikacji Galaxy Wearable.

**Słuchawki douszne i etui zapewniają do 21 godzin pracy na baterii naładowanej do 100%.

***Na podstawie testów wewnętrznych. Czas odtwarzania dźwięku został przetestowany przez sparowanie przedprodukcyjnej wersji Galaxy Buds Live z niedawno wydanym smartfonem Galaxy z ustawieniami (aktywna redukcja szumów włączona, wybudzenie

głosowe Bixby wyłączone). Rzeczywisty czas pracy baterii i czas ładowania mogą się różnić w zależności od warunków użytkowania, liczby ładowań i wielu innych czynników.

****Dostępne tylko na smartfonach i tabletach Samsung Galaxy z interfejsem Android One UI w wersji 3.1 lub nowszej. Obsługa 360 Audio i Dolby Head Tracking™ może się różnić w zależności od aplikacji i treści.

 

 

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. dokanałowe mogą trochę męczyć na dłuższym etapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *